Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Reklama
Start Rodzina Bezpieczne dziecko Pielęgnacja niemowląt i małych dzieci - jakie kosmetyki?

Pielęgnacja niemowląt i małych dzieci - jakie kosmetyki?

 
Spis treści
Pielęgnacja niemowląt i małych dzieci - jakie kosmetyki?
Co się może jeszcze przydać
Wszystkie strony

dzieckoNawet doświadczeni rodzice miewają wątpliwości, jak dbać o skórę dziecka. Pielęgnacja małego człowieczka, z jego wrażliwą skórą i szczególnymi potrzebami, wymaga wiedzy. Bardzo delikatna skóra z prześwitującą siateczką naczyń krwionośnych, cienki naskórek ze słabo rozwiniętą warstwą rogową, która nie chroni przed podrażnieniami, malutkie rączki z maleńkimi paznokietkami, miniaturowy nosek czy uszka wielkości ćwiartki mandarynki rozczulają, ale także budzą obawy. A do tego jeszcze różne fałdki, w których może gromadzić się brud i resztki kosmetyków. Jak właściwie pielęgnować maluszka, jak często go myć i czym chronić przed mrozem?

Teoretycznie wszystkie kosmetyki przeznaczone dla niemowląt powinny być antyalergiczne, ale do niektórych dodawane są silne substancje zapachowe, które mogą uczulać. Wybierać należy kosmetyki bezzapachowe i nie zawierające sztucznych barwników. Przy ich wyborze musimy sprawdzić czy mają odpowiednie atesty i rekomendacje m.in. Instytutu Matki i Dziecka, Państwowego Zakładu Higieny czy Centrum Zdrowia Dziecka. Jednak najważniejsze jest to, by uważnie obserwować skórę maleństwa. Może ona bowiem źle reagować nawet na najbardziej rekomendowany kosmetyk. Warto więc wybrać się po nie do... apteki choć zwykle wystarczy zaopatrzyć się w nie w dobrych sklepach czy drogeriach, istotne jest bowiem zachowanie właściwych warunków przechowywania tych produktów, terminy przydatności do użycia i źródło pochodzenia. Również w domu trzeba zadbać o spełnienie zaleceń producenta i te kosmetyki, które trzeba to trzymać w lodówce, wszystkie zaś szczelnie zamykać po każdym użyciu. No i bezwzględnie nie wolno przekroczyć terminu przydatności do użycia.

Wbrew pozorom do pielęgnacji niemowlęcia nie potrzeba ich zbyt wielu kosmetyków. Najbardziej podstawowe kosmetyki to mydło i oliwka względnie nawilżający płyn do kąpieli. Jeśli dziecko ma suchą skórę można użyć do kąpieli specjalnego płynu - emolientu (emulsja zawierająca ciekłą parafinę, olej arachidowy lub olej sojowy ? dostępna w aptekach). Natomiast jeśli niemowlę jest uczulone na oliwki kosmetyczne, można użyć zwykłej oliwy z oliwek, ale koniecznie z pierwszego tłoczenia na zimno, czyli extra Virginie. Wydajna i tania jest maść cholesterolowa sprzedawana na receptę. Niezbędny jest też krem przeciw odparzeniom. Nawet w najlepszej pieluszce skóra okolic intymnych jest narażona na podrażnienia. Kremy do pupy najlepiej wybierać z linii medycznych, dostępnych w aptece. Są one nieco droższe niż kremy dostępne w drogerii, ale bardziej skuteczne i przede wszystkim zdrowsze dla skóry malca niż kremy z linii kosmetycznych. krem

W słoneczne dni przed spacerem trzeba smarować buzię i rączki dziecka kremem z filtrem przeciwsłonecznym przeznaczonym dla niemowląt.

Gdy jest pochmurno i wietrznie, wskazany jest natomiast krem ochronny. Niemowlęta i małe dzieci nie powinny przebywać na spacerach w godzinach między 11 a 15, ponieważ w tym okresie nasilenie promieniowania UVB jest największe. Powyżej 3 roku życia wskazane jest stosowanie kremu z jak najwyższym tzw. faktorem przeciwsłonecznym
(z SPF powyżej 20) i smarowanie nim wszystkich odsłoniętych części ciała maluszka.

Ubranka, pościel i ręczniki dziecka powinny być prane w delikatnym, najlepiej przeznaczonym specjalnie dla maluchów proszku lub w płatkach mydlanych. Zwykłe proszki, podobnie jak płyny do płukania, mogą wywołać podrażnienie, a nawet uczulenie. Przez pierwsze tygodnie dobrze jest więc nastawiać program płukania dwa razy.

  

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt