Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Reklama
Start Dodatki Słowniczek Słowniczek pierwszej pomocy

Słowniczek pierwszej pomocy

 
Spis treści
Słowniczek pierwszej pomocy
Strona 2
Wszystkie strony

słowniczek pierwszej pomocyA

ABC - A (airway) udrożnienie dróg oddechowych, B (breath) ocena oddechu poszkodowanego, C (circulation) ocena krążenia, szukanie krwawień i tamowanie krwotoków.

AED - Automated External Defibrillator (automatyczna defibrylacja zewnętrzna).

B

BLS - Basic Life Support. Podstawowe zabiegi resuscytacyjne dotyczą bezprzyrządowego (za wyjątkiem środków ochrony osobistej) utrzymywania drożności dróg oddechowych oraz podtrzymywania oddychania i krążenia u dorosłych przez osoby udzielające pierwszej pomocy.

C

CUN ? centralny układ nerwowy.

D

DO - drogi oddechowe.

E

ERC - European Resuscitation Council (Europejska Rada Resuscytacji) www.erc.edu.

F

Folia NRC ? inaczej koc termiczny, folia ratunkowa, czy folia życia. Można ją kupić w aptece. zdjęcie foli NRC

N

NZK ? nagłe zatrzymanie krążenia.

P

Pomoc medyczna ? jest to zarówno pomoc zespołu ratunkowego z pogotowia ratunkowego, w którego składzie mogą być lekarz, ratownik medyczny, czy pielęgniarka ratunkowa, jak i pomoc ambulatoryjna, pomoc lekarza pierwszego kontaktu, czy pomoc szpitalna. Pomoc medyczną zapewniamy poszkodowanemu w zależności od sytuacji poprzez wezwanie pogotowia ratunkowego nr 999/1122, straży pożarnej 998, zawiezienie go do lekarza pierwszego kontaktu, do ambulatorium, czy do szpitala. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaka pomoc medyczna będzie stosowna do sytuacji, w której udzielam pierwszej pomocy zawsze możemy zadzwonić na nr 999 (pogotowie ratunkowe) i zapytać jak dalej postąpić.

Postępowanie przeciwwstrząsowe ? zespół czynności, które przeciwdziałają wstrząsowi oraz zapobiegają jego pogłębianiu się. W skład tych czynności wchodzą między innymi: pozycja przeciwwstrząsowa, termoizolacja, wsparcie psychiczne poszkodowanego

PRR ? Polska Rada Resuscytacji. www.prc.krakow.pl.

R

Reanimacja ? jest to do działanie na trzy układy z triady przeżycia: układ nerwowy, układ krwionośny i układ oddechowy w celu przywrócenia ich funkcjonowania.

Resuscytacja - jest to do działanie (wspomaganie) na dwa układy z triady przeżycia: najczęściej na układ krwionośny i układ oddechowy w celu przywrócenia ich funkcjonowania.

RKO ? resuscytacja krążeniowo ? oddechowa 

Więcej artykułów:

Film promujący numer 112

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Czy wiesz, że...

Naukowcy z USA stwierdzili, że w mózgu osób cierpiących na bóle pleców, kurczą się obszary związane z odczuwaniem emocji i myśleniem. Nie uzyskali jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy bóle pleców są przyczyną, czy jedynie skutkiem zmian w mózgu.

Badania nad konsekwencjami bólów w plecach zapoczątkował dr Vania Apkarian z Northwestern University w Chicago. Do podjęcia badań w tej dziedzinie zainspirowały go wcześniejsze obserwacje osób z bólami pleców, u których stwierdzono zmiany w tzw. istocie szarej w mózgu, odpowiedzialnej za proces uczenia się i zapamiętywania.

Zdaniem Apkariana potwierdzenie, że to bóle pleców powodują zmniejszanie się w mózgu obszarów odpowiedzialnych za funkcje umysłowe może stanowić prawdziwy przełom w medycynie.

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Blog Redaktora Naczelnego

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt