Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Reklama
Start

Brak erekcji grozi zawałem serca

 

Masz problemy ze wzwodem? Idź do kardiologa. Zaburzenia erekcji to potężny sygnał ostrzegający przed zawałem serca - dowiedli naukowcy z Hongkongu i Włoch. Na łamach ?Journal of the American College of Cardiology? (JACC) opublikowano wyniki dwóch programów badawczych, które dowodzą, że związek seksu z sercem jest o wiele silniejszy, niż uważano.

Ryzyko rośnie o połowę
Autorem pierwszego programu jest dr Peter Chun-Yip Tong ze szpitala im. Księcia Walii w Hongkongu. Do swojego eksperymentu zaprosił 2306 mężczyzn z rozpoznaną cukrzycą. Nie był to przypadkowy wybór - istotą zarówno cukrzycy, jak i kłopotów z sercem czy erekcją są uszkodzone i źle pracujące naczynia krwionośne. Jedna czwarta ze wszystkich badanych przyznała się do zaburzeń erekcji. Natomiast u żadnego nie stwierdzono wcześniej żadnych poważniejszych problemów ze strony układu krążenia. Celem badania było stwierdzenie, czy i ewentualnie jak znaczącym prognostykiem takich problemów mogą być zaburzenia erekcji. Okazało się, że mogą, i to bardzo silnym.

 

W ciągu czterech lat obserwacji u 123 panów pojawiły się silne bóle wieńcowe, zaszła potrzeba założenia by-passów, doszło do zawału serca bądź nawet śmierci z tego powodu. Znacznie częściej miało to miejsce u mężczyzn, którzy wcześniej zgłaszali zaburzenia erekcji. Analiza statystyczna pokazała, że na tysiąc uczestników eksperymentu niemających kłopotów z erekcją średnio 9,5 może w ciągu każdego roku spodziewać się poważnych problemów z sercem. W przypadku panów zgłaszających wcześniej problemy z erekcją współczynnik ten wzrósł do 19,7. Analiza biorąca pod uwagę także inne czynniki ryzyka schorzeń układu krążenia pokazała, że u mężczyzn z zaburzeniami erekcji prawdopodobieństwo rozwinięcia się choroby wieńcowej było o 57 proc. większe.

Podobne wyniki osiągnęli naukowcy z czterech ośrodków włoskich kierowani przez dr. Carmine Gazzaruso z Pawii. W ich badaniach ryzyko wystąpienia poważnych chorób nie tylko serca, ale też np. udaru mózgu czy zaburzeń krążenia krwi w kończynach dolnych było aż dwukrotnie większe w przypadku panów mających wcześniej kłopoty z erekcją.

Włosi na szczęście wykazali też, że z problemami tymi można walczyć. Leki zmniejszające stężenie cholesterolu należące do grupy statyn redukowały ryzyko powikłań ze strony układu krążenia o jedną trzecią. Podobnie korzystne działanie dawało zażywanie słynnej viagry (lek ten pierwotnie stworzono właśnie jako środek na choroby układu krążenia - wtedy zauważono, że niejako skutkiem ubocznym jego zażywania jest silna erekcja), choć statystycznie ten wpływ był tylko minimalnie znaczący.

?To bardzo ważne badania? - napisał w specjalnym komentarzu w ?JACC? prof. Robert Kloner kierujący Instytutem Serca w Szpitalu Dobrego Samarytanina w Los Angeles. ?Mężczyźni powinni wiedzieć, że zaburzenia erekcji są wczesnym i bardzo wyraźnym sygnałem ostrzegawczym przed poważnymi kłopotami ze strony układu krążenia. Powinni pamiętać nie tylko o obniżaniu poziomu cholesterolu, ale też o kontroli stężenia cukru, właściwym ciśnieniu krwi i odstawieniu papierosów?.

Powiedz lekarzowi
Kłopoty z krążeniem to zmora naszych czasów - obecnie numer jeden, jeżeli chodzi o przyczyny zgonów w krajach rozwiniętych. Zdaniem specjalistów także liczba zaburzeń erekcji rośnie w zastraszającym tempie. W Polsce problem ten, jak się szacuje, dotyczy 1,5 mln panów. Seksuolodzy już od pewnego czasu przekonywali, że to nieprawda, jakoby za większość kłopotów ze wzwodem odpowiadała psychika. Że chodzi raczej o ciało, a nie ducha. Niestety, pacjent, który z własnej, nieprzymuszonej woli przyznaje się swojemu lekarzowi pierwszego kontaktu, że ma kłopoty z erekcją, to sytuacja bardzo rzadka. A chyba jeszcze rzadziej lekarz rodzinny pyta o sprawy łóżkowe pacjenta.

- Pojawienie się zaburzeń erekcji powinno zaalarmować nie tylko chorego, ale przede wszystkim jego lekarza. To podstawa skutecznej ochrony przed zawałem czy udarem - podsumowuje dr Tong.

Źródło: Gazeta Wyborcza

 

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt