Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Reklama
Start Bezpieczny kierowca Bożonarodzeniowy spot kampanii GDDKiA "Drogi zaufania"

Bożonarodzeniowy spot kampanii GDDKiA "Drogi zaufania"

 

Drogi zaufaniaPod koła jego samochodu wjechał pijany rowerzysta. Nie miał szans wyhamować. Zginęły dwie osoby! Intymna spowiedź krajowego duszpasterza kierowców w bożonarodzeniowym spocie kampanii "Drogi zaufania".

- To było w nocy, praktycznie nie było nic widać. W jednym momencie zobaczyłem gościa; półtora, dwa metry przed samochodem. Okazało się, że to rowerzysta. Ponad 3 promile alkoholu. Zginął nie tylko on -mówi ks. Marian Midura, bohater czwartego spotu telewizyjnego kampanii "Drogi zaufania". Ujęcia z drogi przerywają sugestywne obrazy zgniecionego roweru, rozlewającej się na śniegu krwi czy ręki przesuwającej się po trumnie. - To filmowa retrospekcja tego, co rozgrywa się w umyśle naszego bohatera. Powrót do dramatycznych konsekwencji spowodowania wypadku drogowego, które trudno wymazać z pamięci - mówi Krzysztof Kiziewicz, reżyser i operator spotu. - Uciekamy przy tym od dosłowności. Ujęcia są krótkie, mają skłaniać widza do refleksji - dodaje.

Twórcy spotu znów prowokują. - Po pierwszych sekundach odbiorca ma jasność, że mówi do niegosprawca wypadku drogowego. I zapewne równie szybko poddaje go sugestywnej ocenie - mówi Mateusz Wojnarowski, dyrektor kreatywny agencji Sparing Communication Group, która przygotowywała tegoroczną kreację kampanii. Tymczasem w drugiej części ujawnione zostaje, że bohaterem produkcji jest ksiądz, ado wypadku nie doszło z jego winy. - To może zmienić odbiór przekazu. Narracja to publiczna spowiedź krajowego duszpasterza kierowców, którego moralne prawo do pouczania o bezpiecznej jeździe nie wynika tylko i wyłącznie z kościelnej misji, ale z własnego, trudnego doświadczenia - dodaje Wojnarowski. Ks.Marian Midura spowodował wypadek nie ze swojej winy. Pod koła prowadzonego przez niego samochodu wjechał pijany rowerzysta. - To jest moja droga życia. Żeby ta twoja droga była taką, na której się dobre ślady zostawia. Oceń się, popatrz w środek. Kim ty jesteś człowieku? - wzywa w spocie ks. Midura.

Spot zamyka serię produkcji telewizyjnych do tegorocznej kampanii "Drogi zaufania", w której owielowymiarowości wypadku samochodowego opowiadały osoby zawodowo związane z bezpieczeństwem samochodowym. Ich bohaterami poza ks. Marianem Midurą byli medyk sądowy dr Krzysztof Woźniak,ratownik Lotniczego Pogotowia Ratunkowego lek. Piotr Łukiewicz oraz prokurator Remigiusz Krynke. - Gdyby te cztery spoty oglądać jeden po drugim, to można mieć wrażenie, że składają się one w narrację o jednym wypadku. Najpierw jest akcja ratownicza, potem wkraczają badacze ustalający przyczyny zdarzenia:medyk sądowy i prokurator. A tam, gdzie kończą się racjonalne odpowiedzi na stawiane pytanie, przychodzi czas na pogodzenie się z losem, przyjęcie winy i odpowiedzialności - mówi Marcin Hołota z agencji Sparing Communication Group.

Opowieść ks. Mariana Midury, która stała się kanwą ostatniego spotu, jest też klamrą idealnie domykającądwie kampanie zrealizowane przez Sparing Communication Group dla programu "Drogi zaufania" w 2010 i2011 roku. Ubiegłoroczna kreacja oparta była bowiem na dokumentalnych narracjach sprawców wypadków drogowych. Za tę kampanię agencja otrzymała Złotego Orła, Kreaturę, Media Trendy i nagrodę za Najlepszą Kampanię Społeczną Roku. Jak przed rokiem, za strategię i kreację przekazów odpowiadali Marcin Hołotai Mateusz Wojnarowski ze Sparing Communication Group. Kampanię zrealizowano na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Ostatni z wyprodukowanych spotów emitowany będzie w grudniu na antenie TVP, TVN i Polsatu; za zakup mediów odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

 

 

Źródło: Sparing Communication Group, nformacja prasowa z dnia 13.12.2011r.

 

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Czy wiesz, że...

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Peninsula College of Medicine & Dentistry (PCMD) w Wielkiej Brytanii wydają się popierać tezę, że kontrola ciśnienia tętniczego powinna być wykonywana na obu rękach.

Choć zgodnie z obowiązującymi wytycznymi ciśnienie powinno być mierzone na obu rękach, ankiety przeprowadzone wśród lekarzy ujawniły, że nie robią oni tego zbyt często. 
"Nasze wyniki wskazują, że różnica pomiędzy ciśnieniem skurczowym na prawej i lewej ręce wynosząca 10 mmHg może pomóc w identyfikacji pacjentów z grupy ryzyka, którzy wymagają dalszej oceny stanu naczyń krwionośnych" - powiedział dr Christopher Clark, prowadzący badania. Różnicę tę naukowcy wiążą z chorobami naczyń obwodowych. Przebiegają one zwykle bezobjawowo, ale mogą prowadzić do zwężenia lub niedrożności tętnic. Natomiast rozbieżność wynosząca 15 mmHg może świadczyć o ryzyku chorób naczyń mózgowych, a także o zwiększonym o 70 proc. ryzyku zgonu z powodu chorób układu krążenia. Nie jest przy tym istotne, na której ręce wartość ciśnienia jest wyższa. 

Źródło: Lancet 2012, doi:10.1016/S0140-6736(11)61710-8.

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt