Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Reklama
Start Bezpieczny kierowca Jesteś w ciąży? Poprawnie zapnij pasy i odsuń się od kierownicy!

Jesteś w ciąży? Poprawnie zapnij pasy i odsuń się od kierownicy!

 

Pasy bezpieczeństwaAż 50-70% urazów podczas ciąży związanych jest z wypadkami drogowymi. "Tymczasem coraz więcej ciężarnych kobiet w Polsce siada za kierownicą, a to szczególnie groźna sytuacja" - twierdzi Magdalena Barcicka, wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. I dodaje, że wielu tragedii można byłoby uniknąć.

"Kobiety w zaawansowanej ciąży, jeżeli już muszą siadać za kierownicą, powinny nie tylko zapiąć w odpowiedni sposób pasy, ale też zwrócić uwagę na właściwe ustawienie fotela" potwierdza dr hab. Grzegorz Teresiński z Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, zajmujący się m.in. badaniem obrażeń ciała w zależności od okoliczności wypadku.

Jak podkreśla, kobiety ciężarne, zwłaszcza niewysokie, często przysuwają w aucie fotela jak najbliżej kierownicy. "Fotel zaś powinien być odsunięty tak, by odległość środka kierownicy od środka klatki piersiowej przyszłej mamy wynosiła minimum 25 centymetrów" - wyjaśnia ekspert.

Obiegowe opinie są takie, że to właśnie zapinanie pasów jest groźne. Również kodeks drogowy zwalnia panie w widocznej ciąży od konieczności zapinania pasów, pozostawiając im w tym względzie dowolność.

Sprawie postanowił się przyjrzeć Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Niedawno dostał roszczenie o odszkodowanie za śmierć nienarodzonego dziecka - do tragedii doszło w trakcie wypadku samochodowego. ("Dziennik Gazeta Prawna")

Źródło: http://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/485290,jestes_w_ciazy_poprawnie_zapnij_pasy_i_odsun_sie_od_kierownicy.html

 

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Czy wiesz, że...

Eksperci twierdzą, iż opalanie w solarium jest bezpieczne, ale tylko do 50 dawek w roku. Jedna dawka to 1 minuta poddania się nasłonecznieniu w solarium.

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Blog Redaktora Naczelnego

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt