Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Reklama
Start Bezpieczny kierowca Jesteś w ciąży? Poprawnie zapnij pasy i odsuń się od kierownicy!

Jesteś w ciąży? Poprawnie zapnij pasy i odsuń się od kierownicy!

 

Pasy bezpieczeństwaAż 50-70% urazów podczas ciąży związanych jest z wypadkami drogowymi. "Tymczasem coraz więcej ciężarnych kobiet w Polsce siada za kierownicą, a to szczególnie groźna sytuacja" - twierdzi Magdalena Barcicka, wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. I dodaje, że wielu tragedii można byłoby uniknąć.

"Kobiety w zaawansowanej ciąży, jeżeli już muszą siadać za kierownicą, powinny nie tylko zapiąć w odpowiedni sposób pasy, ale też zwrócić uwagę na właściwe ustawienie fotela" potwierdza dr hab. Grzegorz Teresiński z Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, zajmujący się m.in. badaniem obrażeń ciała w zależności od okoliczności wypadku.

Jak podkreśla, kobiety ciężarne, zwłaszcza niewysokie, często przysuwają w aucie fotela jak najbliżej kierownicy. "Fotel zaś powinien być odsunięty tak, by odległość środka kierownicy od środka klatki piersiowej przyszłej mamy wynosiła minimum 25 centymetrów" - wyjaśnia ekspert.

Obiegowe opinie są takie, że to właśnie zapinanie pasów jest groźne. Również kodeks drogowy zwalnia panie w widocznej ciąży od konieczności zapinania pasów, pozostawiając im w tym względzie dowolność.

Sprawie postanowił się przyjrzeć Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Niedawno dostał roszczenie o odszkodowanie za śmierć nienarodzonego dziecka - do tragedii doszło w trakcie wypadku samochodowego. ("Dziennik Gazeta Prawna")

Źródło: http://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/485290,jestes_w_ciazy_poprawnie_zapnij_pasy_i_odsun_sie_od_kierownicy.html

 

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Czy wiesz, że...

Wypadki we własnych domach zdarzają się znacznie częściej niż wypadki drogowe. Urazy ciała powstają wskutek potknięcia się, przytrzaśnięcia palców drzwiami, przygniecenia ciężkimi przedmiotami, oparzenia gorącą wodą lub podpalenia sofy.

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Blog Redaktora Naczelnego

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt