Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Reklama
Start Bezpieczny kierowca Bezpieczeństwo na rowerze

Bezpieczeństwo na rowerze

 
Spis treści
Bezpieczeństwo na rowerze
Rower w górach
Wszystkie strony

Bezpieczeństwo na rowerzePoniższy artykuł zawiera wskazówki i porady co do jazdy na rowerze powstałe w wyniku wieloletniej jazdy na rowerze autora tego artykułu. Autor nie bierze odpowiedzialności za jakiekolwiek wypadki powstałe w wyniku uprawiania kolarstwa lub codziennej jazdy na rowerze.

W celu dokładnego poznania przepisów dotyczących poruszania się i wyposażenia roweru po drogach publicznych odsyłam do zapoznania się z kodeksem ruchu drogowego.

W dzisiejszych czasach jazda na rowerze lub szeroko pojęte kolarstwo ,bardzo się rozwinęło i przyjęło wiele form. Nie będę tutaj opisywał różnych jego rodzajów tylko skupię się na jego podstawowym podziale na kolarstwo górskie i szosowe oraz jazdę po mieście lub w terenie.

Podstawową rzeczą o której powinniśmy pamiętać to sprawny rower wyposażony w co najmniej jeden sprawny hamulec, czerwone światło z tyłu i białe z przodu.

Przepisy kodeksu ruchu drogowego precyzyjnie określają w co powinien być wyposażony rower poruszający się po drogach. Rzeczą o której nie powinniśmy zapominać to kask z odpowiednimi certyfikatami gwarantującymi nam jego prawidłowe wykonanie i spełniającymi normy bezpieczeństwa.

Polecam zakup rękawiczek rowerowych które ochronią nasze dłonie podczas upadku oraz zapewnia pewny chwyt kierownicy. Warto zaopatrzyć się w pompkę i dętkę na wypadek złapania gumy.

Poruszając się po drogach lub w mieście zauważyłem wiele osób słuchających muzyki podczas jazdy. Nie potępiam tego, lecz pragnę przestrzec że muzyka z odtwarzacza ogranicza dźwięki dochodzące do naszych uszu. Mówiąc wprost możemy nie usłyszeć nadjeżdżającego tramwaju, samochodu...

Ścieżki rowerowe w miastach to dalej duży rarytas, przez co jeździmy bądź to po chodnikach lub drogach. Poruszając się po wyżej wymienionych miejscach pamiętajmy o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego odnoszących się do poruszania się rowerem .

Policja jest bardzo wyrozumiała dla rowerzystów na chodnikach dlatego jeździjmy rozważnie, ustępujmy miejsca pieszym, nie rozwijajmy wielkich prędkości czy to na chodniku czy na ścieżce rowerowej. Ścieżki są z reguły obok chodnika i zdarzyć się może że pieszy pojawi się przed naszą kierownicą .Jadąc szybko możemy nie zdążyć zahamować lub ominąć człowieka.

Przejeżdżając przez przejście dla pieszych powinniśmy zejść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę, a nie przejeżdżać na nim.

Większość z nas po prostu przejeżdża przez przejście - jeśli już tak robimy zatrzymajmy się przed przejściem zobaczmy czy nic nie nadjeżdża i dopiero wtedy przejedźmy. Szybki przejazd bez zatrzymania może spowodować nie zauważenie nas przez kierowcę

Jadąc drogami nie poruszajmy się za blisko zaparkowanych przy drodze samochodów, może się zdarzyć otwarcie drzwi przez kierowcę który nie popatrzy w lusterko i wpadamy w drzwi? nic to przyjemnego.

Tramwaje ? duże, szybkie, niebezpieczne. Nie jeździjmy za blisko ale przede wszystkim uważajmy na tory. Cienka opona może wpaść w koleinę koło szyny i wywrotka. Bardzo łatwo można wpaść w poślizg, szczególnie podczas przejazdu przez nie. To samo tyczy się poruszania po różnych nawierzchniach, a w szczególności po granitowej kostce brukowej, która po opadach deszczu jest potwornie śliska.

Poruszając się drogą poza miastem zwracajmy uwagę na ciężarówki, autobusy. Podmuch powietrza powstały przez przejeżdżający pojazd jest niebezpieczny do tego może dojść zbyt bliska odległość podczas wymijania rowerzysty. Co robić? Zjechać o ile to możliwe na pobocze i mocno trzymać kierownicę.

Poważnym problemem są kierowcy wymuszający pierwszeństwo wedle reguły kto większy ten pierwszy lub osoby wyprzedzające przed samym skrzyżowaniem rower i hamujące a następnie skręcające.

Podsumowując naszą jazdę po mieście czy to poza trzeba mieć oczy dookoła głowy i bardzo uważać na to co dzieje się wkoło nas.

  

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Czy wiesz, że...

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Peninsula College of Medicine & Dentistry (PCMD) w Wielkiej Brytanii wydają się popierać tezę, że kontrola ciśnienia tętniczego powinna być wykonywana na obu rękach.

Choć zgodnie z obowiązującymi wytycznymi ciśnienie powinno być mierzone na obu rękach, ankiety przeprowadzone wśród lekarzy ujawniły, że nie robią oni tego zbyt często. 
"Nasze wyniki wskazują, że różnica pomiędzy ciśnieniem skurczowym na prawej i lewej ręce wynosząca 10 mmHg może pomóc w identyfikacji pacjentów z grupy ryzyka, którzy wymagają dalszej oceny stanu naczyń krwionośnych" - powiedział dr Christopher Clark, prowadzący badania. Różnicę tę naukowcy wiążą z chorobami naczyń obwodowych. Przebiegają one zwykle bezobjawowo, ale mogą prowadzić do zwężenia lub niedrożności tętnic. Natomiast rozbieżność wynosząca 15 mmHg może świadczyć o ryzyku chorób naczyń mózgowych, a także o zwiększonym o 70 proc. ryzyku zgonu z powodu chorób układu krążenia. Nie jest przy tym istotne, na której ręce wartość ciśnienia jest wyższa. 

Źródło: Lancet 2012, doi:10.1016/S0140-6736(11)61710-8.

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt