Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Reklama
Start Bezpieczny kierowca Bezpieczniej z odblaskami

Bezpieczniej z odblaskami

 

OdblaskiPiesi chodzący poboczami dróg to poważny problem polskiego ruchu drogowego. W 2008 r. odnotowano 15044 wypadków z ich udziałem, z czego śmierć poniosło 1893 osób. Czy obowiązek noszenia odblasków po zmroku w terenie niezabudowanym poprawiłby bezpieczeństwo? Portal znamibezpiecznie.pl postanowił zbadać tę sprawę.

 

W 2008 r. złożono w Sejmie poselski projekt o zmianie ustawy o ruchu drogowym. Zakładał on, że ?osoby poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu?.

Niestety propozycja zmiany nie została przyjęta. Mimo pojawiających się sugestii, że noszenie odblasków realnie wypływa na poprawienie bezpieczeństwa, politycy nie zdołali od roku 2008 r. nic sensownego w tej kwestii zrobić.

Kuriozalne są argumenty niektórych posłów. Na posiedzeniu Komisji Infrastruktury poseł Janusz Piechociński z PSL stwierdził, iż przyjęcie projektu spowoduje, że ?kierowca będzie wypatrywał tylko elementów odblaskowych, a nie pieszego..?.

Według Tomasz Talarczyka ze Stowarzyszenia ?Droga i Bezpieczeństwo? wprowadzenie obowiązkowych odblasków jest potrzebne: ?najmniejszy odblask dobrej jakości znajdujący się na drodze promieni reflektorów, jest widoczny nawet z odległości 150 metrów, zaś ciemno ubrany człowiek może być zauważony przez kierowcę (w światłach mijania) z odległości zaledwie 30-40 metrów?. Za odblaskami opowiada się także Włodzimierz Roznerski z fundacji ?Bezpieczni w Ruchu Drogowym?.

Z kolei Krzysztof Hołowczyc uważa, że od zmian ustawodawczych ważniejsza jest zmiana mentalności społeczeństwa. Postuluje on, by lepiej zastanowić się nad  standardowym umieszczaniem odblasków jako nierozłącznych elementów odzieży i obuwia, tornistrów, plecaków, rowerów. ?Moja fundacja zaproponowała tego typu rozwiązanie już w 2008 r., współorganizując kampanię , promującą modę na elementy odblaskowe w odzieży? ? dodaje.

odblaski

Pobierz materiał dotyczący odblasków
przygotowany przez Stowarzyszenie "Droga i bezpieczeństwo"

Przeciwnicy wprowadzenia odblasków dla wszystkich pieszych uważają, że kłopotliwe byłoby egzekwowanie tego przepisu. Trudno jest określić, jak wygląda przestrzeganie obowiązującego przepisu umieszczania elementów odblaskowych przez dzieci do lat 15 . Z informacji udzielonych przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, nie prowadzone są statystyki na ten temat. Podobnie jest w powiecie opolskim, w którym policja ani raz nie odnotowała naruszenia tego przepisu.

Zdaniem Ryszarda Zaczyńskiego ? dyrektora Biura Poselskiego Krystyny Łybackiej, która opowiada się za obowiązkiem odblasków ? gdyby tak podchodzić do każdego przepisu, to egzekwowanie żadnego z nich nie byłoby wykonalne.

Piesi zmuszeni do uczęszczania po poboczach dróg, szczególnie niebezpiecznych jesienią i zimą, nie powinni zważać na opieszałość polityków i dbając o swoje bezpieczeństwo zaopatrzyć się w elementy odblaskowe.

Marcin Gonera

 

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Czy wiesz, że...

W 1977 roku Chicago, jako pierwsza większa metropolia, miało możliwość zlokalizowania miejsca, z którego dzwoni osoba zgłaszająca. Technologia ?udoskonalonego 911? umożliwia zlokalizowanie osoby dzwoniącej i na podstawie informacji pochodzących od dostawcy usług telefonicznych wyświetlenie danych na ekranie komputera u dyspozytora. W niektórych przypadkach możliwe jest uzyskanie nawet bardzo szczegółowych informacji (np. o numerze wewnętrznym w biurze); pomaga to służbom pracującym w terenie zlokalizować dzwoniąca osobę. Taki system jest dzisiaj rozpowszechniony w wielu miejskich i podmiejskich obszarach.

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Blog Redaktora Naczelnego

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt