Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Reklama
Start Bezpieczny kierowca Czyja walizka jest większa?

Czyja walizka jest większa?

 

Ilość bagażu a zużycie paliwaWarto dokładnie przemyśleć, co zabieramy w podróż samochodem, bo zmniejszenie jego masy może dać realne oszczędności.Badacze wyliczyli, że przy ładunku o masie 100 kg i jeździe z prędkością 60 km/h samochód spala od 5 do 10 proc. więcej paliwa w zależności od tego, gdzie umieścimy bagaż. Jeśli będzie to tylni bagażnik wzrost wyniesie 5 proc., jeśli zdecydujemy się na przyczepkę ? zużyjemy 8 proc. więcej benzyny, a przy zastosowaniu bagażnika dachowego ? aż 10 proc.

Bagażnik dachowy nie tylko najbardziej zwiększa spalanie, ale również zdecydowanie pogarsza warunki jezdne auta. Pamiętajmy, że załadowany samochód prowadzi się dużo trudniej niż pusty. Jeśli bagażnik jest pełny, a na tylnych siedzeniach jadą dwie-trzy osoby, manewry  samochodu są utrudnione i spowolnione, a przyczepność opon do powierzchni jezdni jest ograniczona.

Przeładowanie samochodu może nie tylko zmienić jego sterowność, ale również uszkodzić podzespoły. By ograniczyć wpływ bagażu prowadzenie pojazdu warto najcięższe walizki ułożyć na spodzie  bagażnika. Taki rozkład bagażu nie podnosi bowiem środka ciężkości auta.

Przed wakacyjnym wyjazdem warto też zrobić przegląd skrzynki narzędziowej. Nierzadko kierowcy wożą w niej pół warsztatu mechanicznego, w tym wiele rzeczy zupełnie nieprzydatnych latem: zmiotki do śniegu, drapaczki do lodu, odmrażacze zamków, zapasowe pojemniki z płynem do spryskiwaczy, a nawet szufle do odśnieżania. Wyrzucając je z bagażnika ograniczamy zużycia paliwa i zwiększamy bezpieczeństwo.

 

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Czy wiesz, że...

Naukowcy z USA stwierdzili, że w mózgu osób cierpiących na bóle pleców, kurczą się obszary związane z odczuwaniem emocji i myśleniem. Nie uzyskali jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy bóle pleców są przyczyną, czy jedynie skutkiem zmian w mózgu.

Badania nad konsekwencjami bólów w plecach zapoczątkował dr Vania Apkarian z Northwestern University w Chicago. Do podjęcia badań w tej dziedzinie zainspirowały go wcześniejsze obserwacje osób z bólami pleców, u których stwierdzono zmiany w tzw. istocie szarej w mózgu, odpowiedzialnej za proces uczenia się i zapamiętywania.

Zdaniem Apkariana potwierdzenie, że to bóle pleców powodują zmniejszanie się w mózgu obszarów odpowiedzialnych za funkcje umysłowe może stanowić prawdziwy przełom w medycynie.

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Blog Redaktora Naczelnego

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt