Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Reklama
Start Bezpieczny kierowca Krótka lista ratuje życie

Krótka lista ratuje życie

 

Stosowanie przez chirurgów podczas poważnych operacji prostej listy czynności do sprawdzenia może zmniejszyć ryzyko zgonu i poważnych komplikacji o ponad 40 procent - informuje ?New England Journal of Medicine?.
Cała lista mieści się na jednej kartce, a sprawdzenie wszystkich czynności trwa parę minut.

Chodzi o przestrzeganie rutynowych zaleceń przed znieczuleniem, przed otwarciem pacjenta i przed opuszczeniem przez niego sali operacyjnej. Stosowanie listy ma poprawiać skuteczność działania zespołu operacyjnego i zapobiegać takim problemom jak zakażenia czy utrata krwi.

Lista została opracowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i przetestowana w ośmiu miastach w różnych częściach świata - Ammanie, Auckland, Ifakarze, Londynie, Manili, New Delhi, Seattle i Toronto. Badania objęły ogółem 7688 pacjentów - 3733 przed, a 3955 po wprowadzeniu listy. Odsetek poważnych komplikacji spadł z 11 do 7 procent, a zgonów z 1,5 do 0,8 procenta, co stanowi spadek o ponad 40 procent. We wszystkich szpitalach wyniki były podobne.

Zdaniem prowadzącego badania doktora Atula Gawande z Harvard School of Medicine, stosowanie listy powinno się stać równie powszechne, co użycie stetoskopu, bo zarówno w krajach bogatych, jak i ubogich eksperyment wykazał niedociągnięcia w pracy zespołów operacyjnych. Biorąc pod uwagę liczbę przeprowadzanych na świecie operacji, liczba uratowanych dzięki liście mogłaby iść w miliony.

Źródło: PAP

 

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Czy wiesz, że...

Podstawą większości kremów nawilżających jest lanolina - wydzielina gruczołów łojowych owiec mimo, że jej skład do końca nie jest znany. Ostatnio udało się jednak wyprodukować lanolinę hipoalergiczną do pielęgnacji skóry suchej, która jest mniej szkodliwa.
 
Więcej …

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Blog Redaktora Naczelnego

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt